اخبار :: عملیات تلقیح مصنوعی با استفاده از تکنیک لاپراسکوپی در گله های دام سبک قزوين اجرامی شود

[ سرويس رویدادها ] [ کل اخبار ] [ چاپگر ] [ نسخه چاپي ]

عملیات تلقیح مصنوعی با استفاده از تکنیک لاپراسکوپی در گله های دام سبک قزوين اجرامی شود

سرويس : رویدادها
91/02/31-13:39
2012-05-20 13:39:52
آخرين مشاهده : 96/03/06-13:43
: کد خبر

تعداد مشاهده : 2304


 

به گزارش روابط عمومي سازمان جهاد كشاورزي استان قزوين  مهندس يوسف  جلوخانی  هدف از اجراي اين طرح را  اصلاح نژادو  سودحداکثر  دامدار   عنوان كرد و افزود: در این روش دام به صورت داخل رحمی با اسپرم منجمد بارور می شود.

وي اظهار داشت : برای اجرای این روش و از اطمینان از آبستن نبودن دام  ،  قبل از تزريق هورمون ترابي دام ،  عملیات تشخیص آبستی با دستگاه سونوگرافی در گوسفند انجام  و  پس از اطمینان  آبستن نبودن ، عملیات همزمانی  باروری اجرا  می شود .

مهندس جلو خاني  با اشاره به اين كه  سود هر حیوان به تعدادی از صفات تولیدی عملکردی وابسته است  خاطر نشان ساخت : امروزه استفاده از تکنیکهای جدید و بهره گیری از آخرین دستاوردهای بشر در عرصه علوم دامپروری بهترین ابزار برای دستیابی به تولید بیشتر و در نتیجه سود بیشتر  است .

 معاون بهبود توليدات دامي سازمان جهاد كشاورزي استان قزوين اضافه كرد : در اين شرايط عادي  میانگین تولید بره در گله های گوسفند و بز حدود 75 درصد  به ازای هر یکصد راس در یک سال می باشد كه اين سازمان در صدد اجراي  روشهای دستیابی به تولید بره بیشتر، تولید 3 بره در دو سال  می باشد.

 به گفته وي  اجراي اين طرح نیاز به بارور نمودن دام در خارج از فصل طبیعی  تقريبا آخر تابستان و اوایل پاییز  است  كه استفاده از هورمون های پروژسترون و pmsg  لازم و ضروری است .

مهندس جلوخانی افزود:یکی دیگر از روشهای افزایش راند مان بره گیری در گوسفند ، باروی دام به روش لاپاراسکوپی می باشد این عملیات برای اولین بار در استان قزوین در گله های تحت پوشش طرح اصلاح نژاد در روستای شهرستانک از توابع  شهرستان بوئین زهرا  اجرا شد .

   

بازديد كل :0
اين ماه :0
امروز :0
مشاهده صفحات :695158
آنلاين :0
مهمان آنلاين :0
كاربر آنلاين :0
مدير آنلاين :0